Pracę i pobyt cudzoziemców trzeba na nowo zalegalizować
Przedłużenia prawa pobytu i pracy cudzoziemców na podstawie tzw. fikcji covidowej utraciły ważność z 31 lipca. Dalsze zatrudnianie na tej podstawie jest nielegalne.
Zniesienie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego z 1 lipca 2023 r. oznacza dla cudzoziemców i ich pracodawców koniec tzw. fikcji covidowej. Dokumenty pobytowe oraz zezwolenia na pracę przedłużone na ten czas z mocy prawa były ważne jedynie do 31 lipca.
W praktyce to powrót do reżimu prawnego sprzed ponad trzech lat, tj. obowiązującego przed wejściem w życie „specustawy covidowej”. Dokumenty cudzoziemców, którzy pracują i przebywają w Polsce, a w okresie stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego utraciły ważność, muszą zostać jak najszybciej zastąpione przez aktualne, legalizujące ich pracę i pobyt.
Do kontroli obu tych sfer zobligowany jest pracodawca, na którym ciąży także obowiązek weryfikacji prawa pobytu. Utrata prawa pobytu oznacza brak możliwości wykonywania legalnej pracy przez cudzoziemca. W tym kontekście należy upewnić się, że cudzoziemiec uregulował swój status pobytowy np. przez złożenie właściwego wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta